A zónák elhelyezkedése
A reflexológia a test öngyógyító mechanizmusainak aktiválásán alapuló holisztikus gyógymód, mely szerint a testen található reflexpontok stimulálásával hatást gyakorolhatunk a hozzájuk tartozó szervekre, szervrendszerekre. A reflexpontok, más néven reflexzónák, a test különböző területein - például a talpon, tenyéren, fülön - elhelyezkedő idegvégződésekben gazdag területek.
A reflexzónák elhelyezkedése a talpon:
A test összképét mérethűen kicsinyítve képzeljük el a két egymás mellé tett talpon, lábon.
Minden szerv reflexzónája azon a lábon van, amelyik testfélen maga a szerv. A fej és a fejen lévő szervek zónáinál kereszteződés tapasztalható a piramispálya-kereszteződésnek megfelelően. Például a jobb agyfélteke zónája a bal, a bal agyfélteke zónája a jobb lábon van.
A test jobb oldalán lévő szervek a jobb, a bal oldalon lévő szervek a bal lábon tükröződnek reflexesen, például felszálló vastagbél a jobb, míg a leszálló vastagbél zónája a bal lábon.
A páros szervek zónái mindkét lábon, helyzetüknek megfelelően helyezkednek el, például a vese, tüdő, petefészek, stb.
A test középvonalában elhelyezkedő szervek zónái, mint például a gyomor, hipofízis, stb. mindkét talpon az első hosszanti irányú övezetben, illetve mindkét láb belső oldalán találjuk a méh, gerinc, húgyhólyag zónát.
A páratlan szervek zónái csak a jobb vagy a bal lábon, anatómiai helyzetüknek megfelelően találhatóak, például a máj zóna csak a jobb, a lép zóna csak a bal talpon van.
Vannak mélyebben fekvő és a felszínhez közelebb levő zónák.
A zónáknál is vannak átfedések (zóna átfedések), mint a szervezetben szervátfedések. Például: gerinc-húgyhólyag, nyelőcső-légcső, mell-mellkas-bordák, stb.
A reflexzónák a bokacsonttól mérve kb. négy harántujjnyira húzódnak fel a lábszáron. Ez a terület főként az alsó végtagok izmainak és idegeinek reflexterületét jelenti. Az izmok és idegek, amelyek e területen találhatóak, kapcsolatban vannak a medencével, mivel innen erednek.